Terapia integracji sensorycznej to ćwiczenia przybierające formę wesołej zabawy.

Cel: wywołanie odpowiednich reakcji sensorycznych dziecka.

Zajęcia terapii integracji sensorycznej

Prawidłowy rozwój sensoryczny dziecka jest jednym z celów każdego rodzica. Od małego przetwarzamy codziennie przytłaczające ilości informacji sensorycznej. Ograniczony, mylny odbiór bodźców wprowadza zamęt. Musimy więc nauczyć się odpowiednio interpretować dostarczane nam informacje, budując sprawny mechanizm. Taki, który pozwoli jak najpełniej doświadczać otaczającego nas świata.

Podczas terapii integracji sensorycznej dzieci uczą się łączyć wszystkie swoje zmysły i wykorzystywać je razem, odpowiednio reagując na bodźce. Zajęcia te wspierają codzienne funkcjonowanie dziecka, jego intelektualny, społeczny i emocjonalny rozwój. Dzięki zajęciom kształtowana jest pozytywna samoocena dziecka.

Terapię integracji sensorycznej poprzedza diagnoza. W oparciu o nią dopasowywane są właściwe, najbardziej skuteczne metody indywidualnej pracy z dzieckiem oraz rodzaje ćwiczeń, jakie będzie ono wykonywać podczas zajęć.

Na zajęcia integracji sensorycznej najczęściej kierowane są dzieci,u których zauważamy jeden lub więcej symptomów:

• mają problem ze skupieniem

• kładą się, nie mają energii

• skaczą, uderzają w ściany, nawet gdy się przewrócą nie czują bólu

• są nadwrażliwe :najmniejszy dotyk jest dla nich bolesny, nie lubią być głaskane, nie chcą się przytulać

• mają spięte mięśnie, podskakują i krzyczą nagle i bez powodu

• są mało pobudzone, bawią się jednostajnie w tę samą zabawę

• nie lubią zabaw ruchowych, często się przewracają, nie lubią biegać i skakać

• mają trudności z podporządkowaniem się zasadom w grupie rówieśników

Terapia jest bardzo skuteczna u każdego z dzieci, zarówno zdrowych jak i chorych.

Terapeuta uczy Rodziców jak wspomagać dziecko oraz jak wyposażyć pokój dziecka tak by pomóc mu w jego problemach.

Nasza Fundacja przynajmniej dwa razy w roku prowadzi projekt bezpłatnych zajęć integracji sensorycznej dla dzieci objętych naszą pomocą. Projekty prowadzimy w okresie wakacyjnym i obejmują one zajęcia terapii integracji sensorycznej w wymiarze 3 godzin tygodniowo przez okres dwóch tygodni na dziecko-bezpłatnie.

Zajęcia prowadzimy w godzinach popołudniowych oraz w soboty.